Ako na oplotenie na svahu
Čo sa v článku dočítate
Drôtené ploty a pletivá na svahu
Prvým krokom, než sa pustíte do práce, je zistenie, ako na tom váš svah vlastne je. Využite kolíky a natiahnite medzi ne povrázok v mieste obvodu plota. To, ako sa bude povrázok chovať, vám pomôže uvedomiť si, ako rovnomerný alebo členitý kopec budete oplocovať. Pretože budete potrebovať vyrovnať svahové rozdiely, plotové stĺpiky plánujte hustejšie, než pri inštalácii na rovine. Práve povrázok pomôže vytýčiť body zlomu, teda body, kde bude stĺpik patričnou oporou natiahnutej pletivovej sieti. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší sklon svahu, tým viac stĺpikov budete potrebovať a tým viac je treba zmenšiť odporúčanú dvojmetrovú vzdialenosť medzi stĺpiky na rovine. Do bodov zlomu, rohov a ďalších extrémne zaťažených miest naplánujte plotové vzpery.
Pri betónovaní stĺpikov vo svahu dbajte riadne na ich správne osadenie. Pri každej stojnici pred zaschnutím skontrolujte, či je v správnom postavení, teda kolmo voči terénu. Až betón dostatočne vytvrdne, natiahnite medzi stĺpiky viazacie drôty v troch výškach: pri hornom a spodnom okraji a v strede. Pri koncových stĺpikov na drôt pripevnite poplastovaný zelený, antracitový alebo pozinkovaný napinák.
Výplet priháčkujte k vrchnému a spodnému drôtu, k stredovému drôtu na stĺpiku pridrôtujte v miestach zlomu tak, aby výplet neutekal. Nezabudnite najskôr vypnúť hotový kúsok napínacím hrebeňom. Pletivo vo svahu sa vám bude ako celok vypínať ťažko, preto je lepšie postupovať po jednotlivých úsekoch. Ak vám na celý obvod pozemku nevystačí jedna rolka, prečítajte si, ako zapojiť rolky pletiva. Na koncovom stĺpiku pripevnite viazacími drôtmi, s pomocou napináku vypnite a pridrôtujte pletivo vo všetkých doterajších provizórnych prichyteniach.